یکی از پرکاربردترین انواع جرثقيل کفی دار، اجاره جرثقیل‌ ۵ تن هست که از دو بخش کفی و جرثقیل تشکیل شده‌اند. از این نوع جرثقيل همان‌طور که از نام آن مشخص است برای حمل بارهایی تا وزن ۵ تن استفاده می‌شود.

گشتاور15
طول بوم8 متر
زاویه چرخش360
فشار کاری240 bar
خنک کننده روغندارد
علائم هشدار دهندهدارد
جزئیات جرثقیل 5 تن
_

اجاره جرثقیل 5 تن

بطور کلی، از اجاره جرثقیل ۵ تن برای حمل خودرو، کانکس، کانتینر، انواع وسایل صنعتی و غیر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قصد اجاره جرثقيل ۵ تن را دارید با ما همراه باشید؛ زیرا ما در این مقاله قصد داریم به معرفی جرثقیل ۵ تن، ویژگی‌های جرثقیل ۵ تن، کاربردهای آن و سایر موارد بپردازیم.

کسب اطلاعات بیشتر: اجاره جرثقیل 3 تن

اجزای مختلف جرثقیل ۵ تن

در صورتی که قصد اجاره جرثقيل ۵ تن را دارید بهتر است با اجزای ساختاری آن آشنا باشید. این اجزا دارای استانداردهای ویژه‌ای می‌باشند و متریال‌های تشکیل‌دهنده آن حدود معینی دارند. در واقع، نمی‌توان متریال تشکیل‌دهنده را از هر عنصری انتخاب نمود. در ادامه به معرفی اجزای اصلی جرثقیل ۵ تن می‌پردازیم.

بدنه جرثقیل

بخش‌هایی مثل بوم، جک‌ها و سایر مکانیزمهای جرثقیل به طور جداگانه روی بدنه آن نصب می‌شوند و شاکله اصلی جرثقیل را تشکیل می‌دهند. اگر چه بدنه دارای سیستم هیدرولیکی نیست اما توانایی و استحکام جرثقیل به این بخش بستگی دارد. بر این اساس، برای انتخاب آلیاژ مناسب این بخش دقت فراوانی به خرج می‌دهند. به این ترتیب، وزن کم و مقاومت زیاد از ویژگی‌های اصلی متریال استفاده شده در بدنه جرثقیل است. در جرثقیل‌های با بوم بلند و کفی، تجهیزاتی مثل اتاق فرمان یا لیورها در کنار بدنه قرار دارند.

تلسکوپ جرثقیل

تلسکوپ یا بوم جرثقيل به خشاب‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از نیروی هیدرولیک در همدیگر جای می‌گیرند. البته لازم است به این نکته توجه داشته باشید در جرثقيل ۵ تن، تعداد این تلسکوپ‌ها محدود است؛ بنابراین اگر به تلسکوپی با طول بیشتر نیاز دارید باید جرثقيل بالای ۵ تن اجاره کنید. نحوه عملکرد تلسکوپ به جک‌های در نظرگرفته شده برای این تلسکوپ‌ها بستگی دارد. برای اینکه جرثقيل ۵ تن بتواند باری با وزن ۵ تن را حمل کند باید بار موردنظر در فاصله نزدیک و زاویه مناسب قرار بگیرد؛ در غیر این صورت امکان کاهش توان جرثقیل وجود دارد.

مجموعه وینچ

یکی دیگر از اجزای جرثقیل که باید در هنگام اجاره جرثقیل ۵ تن به آن توجه کنید، مجموعه وینچ است. مجموعه وینچ به مجموعه‌ای از پمپ هیدرولیکی، قرقره و بکسل گفته می‌شود که سبب توانایی جرثقیل در حمل و انتقال اجسام سنگین و  عظیم‌الجثه می‌شود. تمامی این بخش‌ها روی بدنه جرثقیل قرار دارند و با هم به فرآیند نقل و انتقال کمک می‌کنند. عملکرد مجموعه وینچ به این صورت است که وینچ با کمک نیروی هیدرولیک سبب چرخش صحیح قرقره و جمع‌شدن بکسل به‌ دور خود می‌شود، آنگاه با استفاده از قلاب بکسل، اجسام به آرامی از روی زمین بلند شده و در ارتفاع موردنظر قرار داده می‌شوند.

جک‌های تعادلی

جک‌های تعادلی یکی دیگر از اجزای جرثقیل هستند که به بلند شدن جرثقیل از روی زمین کمک می‌کنند. در واقع، جک‌ها با بلند کردن جرثقیل از روی زمین سبب کاهش فشار روی لاستیک‌ها می‌شوند و به همین علت مانند جرثقیل از لامپ هیدرولیک و تلسکوپ برخوردارند. بنابراین یک جرثقيل با کمک جکهای تعادلی از زمین فاصله می‌گیرد و بار سطحی روی خود را کاهش می‌دهد و به این صورت توانایی جرثقیل برای بلند کردن بار افزایش می‌یابد. علاوه بر این، جک‌ها تاثیر مهمی در حفظ تعادل کلی جرثقیل دارند و بدون وجود آن‌ها، امکان واژگونی جرثقیل وجود دارد. با توجه به این موضوع، اطمینان از جکهای باکیفیت و استاندارد از دیگر مواردی است که باید در هنگام اجاره جرثقیل ۵ تن به آن‌ها توجه داشته باشید.

ویژگی‌های جرثقیل ۵ تن

جرثقیل‌های کفی دار دارای انواع مختلفی چون، جرثقيل ۳ تن، جرثقيل ۵ تن، جرثقيل ۱۰ تن و جرثقيل ۱۵ تن هستند که در این میان جرثقیل ۱۵ تن یکی از پرکاربردترین جرثقیل‌های کفی دار به شمار می‌آید‌. از ویژگی‌های ظاهری این جرثقیل می‌توان به کفی با عرض ۲/۲۰ متر و طول ۴ متر اشاره کرد. همچنین جرثقیل ۵ تن دارای انواع مختلف بوم مثل بوم ۹ متری، ۱۰ متری و ۱۱ متری است. از دیگر ویژگی‌های این جرثقيل می‌توان به وجود وینچ "قلاب" در آن اشاره کرد. از آنجایی که جرثقیل‌های ۵ تن کفی دار دارای مساحت بالای کفی هستند با استفاده از آن‌ها می‌توان اجسامی در ابعاد ۱*۱ تا حداکثر  ۲/۴۰* ۶ متر را حمل و جابجا کرد.

کسب اطلاعات بیشتر: اجاره جرثقیل 7 تن

کاربردهای جرثقیل ۵ تن

یکی از مواردی که در اجاره جرثقیل ۵ تن اهمیت دارد، کاربردهای جرثقیل ۵ تن است. از جمله این کاربردها می‌توان به حمل‌ونقل کانکس و کانتینر، حمل‌ونقل انواع دستگاه‌های صنعتی، حمل و جابجايی چیلر و هواسازها، حمل و جابجايی انواع پالتها، جابجایی انواع خودروها و تخلیه و بارگیری اجسام سنگین اشاره کرد.

قابلیت‌های جرثقیل ۵ تن

قابلیت‌های جرثقیل ۵ تن از دیگر مواردی است که در اجاره جرثقیل ۵ تن اهمیت دارد. قابلیت‌های این جرثقیل شامل نصب سازه‌های فلزی، نصب اسکلت فلزی ساختمان، نصب چیلر، مونتاژ و دمونتاژ تاورکرین، خاک کشی، خارج کردن بیل و لودر از داخل گود، نصب پل‌های راهسازی و نصب تابلو تبلیغاتی اشاره کرد.

نکات ایمنی برای اجاره جرثقیل ۵ تن

در نقاط مختلف کشور به ویژه تهران امکان اجاره جرثقیل ۵ تن وجود دارد و در صورت اجاره آن‌ها لازم است نکات ایمنی رعایت شود. همه جرثقیل‌ها دارای یک سری استانداردها و نکات ایمنی هستند که در صورت استفاده باید رعایت شوند. عدم رعایت این موارد می‌تواند سبب بروز حوادث و اتفاقات جبران‌ناپذیر شود. در ادامه به نکات ایمنی مهم برای اجاره جرثقیل ۵ تن اشاره می‌کنیم:

  • اپراتور جرثقیل باید شخصی مجرب و متخصص باشد تا امکان بروز مشکل به حداقل برسد.
  • در صورتی که محیط موردنظر از خاک نرم بود و جکهای تعادلی جرثقیل، زیرسازی لازم را نداشتند نباید از جرثقیل‌های کفی دار استفاده کرد.
  • در هنگام جابجايی بار باید فاصله لازم رعایت شود تا از برخورد بوم با سیم برق جلوگیری شود.
  • قبل از استفاده، ایمنی ماشین بررسی شود تا اگر دارای اشکالات فنی بود، رفع گردد.
  • قبل از استفاده، جدول بار جرثقیل مورد بررسی قرار گیرد؛ زیرا اگر بار اضافه‌تر از وزن مشخص در جرثقیل قرار داده و جابجا شود، اضافه بار روی بوم می‌تواند سبب واژگونی جرثقیل و شکستن بوم شود.

اجاره چرثقیل ۵ تن

اجاره جرثقيل و استفاده از آن امری تخصصی است و به همین دلیل برای اجاره جرثقیل 5 تن باید به مرکز اجاره دهنده معتبر مراجعه کنید. اگر چه برای بسیاری از افراد قیمت اجاره اهمیت زیادی دارد اما در کنار قیمت به کیفیت کار توجه کنید. در صورتی که جرثقیلی ارزان قیمت ولی فاقد استانداردهای لازم را اجاره کنید ممکن است با حوادثی روبه رو شوید که خسارت مالی زیادی برای شما دربرداشته باشد؛ بنابراین اجاره جرثقيل باکیفیت حتی اگر هزینه آن کمی بیشتر باشد در نهایت برای شما بصرفه خواهد بود.

کلام آخر

ما در این مقاله به موضوع اجاره جرثقيل ۵ تن و بررسی این نوع جرثقيل پرداختیم. در این بررسی به اجزای جرثقیل ۵ تن، ویژگی‌های جرثقیل ۵ تن، قابلیت‌های جرثقیل ۵ تن، کاربردهای جرثقیل ۵ تن و نکات ایمنی در هنگام استفاده از جرثقيل ۵ تن اشاره کردیم. جرثقيل ۵ تن با اندازه مناسبی که دارد در حمل بسیاری از اجسام می‌تواند به شما کمک کند. با این جرثقیل دیگری نگرانی بابت چگونگی انتقال اجسام سنگین به ساختمان‌های بلند و چند طبقه نخواهید داشت. بنابراین، هر زمان نیاز به جابجایی اجسام سنگین داشتید با اجاره جرثقيل ۵ تن از شرکت معتبر می‌توانید کار خود را راه بیندازید. در پایان اگر در ارتباط با مطالب موردنظر سوال یا تجربه‌ای دارید آن را با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *